Ze świata prawa

Zmiany w prawie budowlanym

Wraz z nowym, 2017 rokiem wprowadzono ustawę, której celem była poprawa otoczenia prawnego przedsiębiorców. Znowelizowała ona między innymi prawo budowlane.

Najważniejszym udogodnieniem dla inwestorów, jest zniesienie obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę na poniższe inwestycje:

  • Silosy naziemne na materiały sypkie o pojemności do 30m3 do 7 m wysokości
  • Budowa zjazdów z dróg krajowych i wojewódzkich (będzie obecne wymagała zgłoszenia)
  • Budowa zjazdów z dróg powiatowych, gminnych oraz zatok parkingowych na tych drogach, które obecnie nie wymagają również zgłoszenia.
  • przepusty o średnicy do 100 cm, które także nie wymagają zgłoszenia.
  • Wykonanie instalacji klimatyzacyjnych, wobec których brak jest także wymogu zgłoszenia
  • Budowa wolno stojących altan o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki
  • budowa wiat o powierzchni zabudowy do 35 mkw., przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 mkw., powierzchni działki- będzie obecne wymagała jedynie zgłoszenia
  • Przydomowe baseny i oczka wodne o powierzchni do 50 mkw. i opaski brzegowe oraz inne sztuczne, powierzchniowe lub liniowe umocnienia brzegów rzek i potoków górskich oraz brzegu morskiego, brzegu morskich wód wewnętrznych, niestanowiących konstrukcji oporowych nie będą wymagały ani pozwolenia na budowę, ani zgłoszenia.
  • Przebudowa budynków, dla których konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę, która nie będzie dotyczyć przegród zewnętrznych oraz elementów konstrukcyjnych.
  • Przebudowa budynków mieszkalnych jednorodzinnych obecnie wymaga zgłoszenia, pod warunkiem, że nie prowadzi do zwiększenia dotychczasowego obszaru oddziaływania budynku. Zgłoszenie będzie wymagane jedynie w zakresie przebudowy przegród zewnętrznych oraz elementów konstrukcyjnych budynków mieszkalnych jednorodzinnych, o ile nie prowadzi do zwiększenia dotychczasowego obszaru oddziaływania tych budynków, a w pozostałym zakresie przebudowa nie będzie wymagała ani pozwolenia na budowę, ani zgłoszenia.
  • Remont obiektów budowlanych, których realizacja wymaga pozwolenia na budowę, obecnie musi przebiegać na podstawie zgłoszenia, a po nowelizacji zgłoszenia wymagać będą takie remonty, które dotyczyłyby obiektów budowlanych innych niż budynki z pozwoleniem na budowę. Przepis ten dotyczy także przegród zewnętrznych albo elementów konstrukcyjnych budynków, których budowa wymaga uzyskania pozwolenia na budowę.

Kolejną niezwykle istotną zmianą z punktu widzenia inwestora, jest możliwość uzyskania zaświadczeń, na poszczególnych etapach procesu budowlanego, począwszy od zgłoszenia robót budowlanych po zgłoszenie do użytkowania wzniesionego obiektu, a także na etapie zmiany jego przeznaczenia.  Zgodnie z dodanym art. 30 ust. 5aa prawa budowlanego, organ może z urzędu, przed upływem terminu do wniesienia sprzeciwu, wydać inwestorowi zaświadczenie o braku podstaw do jego wydania. Dokument ten ma gwarantować inwestorowi brak sprzeciwu ze strony organu. Co więcej, będzie on podstawą do rozpoczęcia robót zaraz po dokonaniu zgłoszenia. Nie będzie zatem konieczne czekanie z budową do chwili upływu ustawowego terminu. Z pewnością, skróci to czas realizacji inwestycji. Podobna możliwość została wprowadzona przy zgłoszeniu obiektu do użytkowania, oraz przy zgłoszeniu zmiany jego użytkowania. Także w tych przypadkach inwestor nie będzie musiał czekać z realizacją swoich planów na upływ terminów, pod warunkiem uzyskania odpowiedniego zaświadczenia.

Nowelizacja doprecyzowała również kwestię odstąpienia od zatwierdzonego projektu, w trakcie wykonywania budowy. Do tej pory, z powodu zbyt ogólnych przepisów w tym zakresie, projektanci ( a przede wszystkim organy)  znaczną większość zmian w obiekcie uznawali za odstępstwo istotne, co powodowało obowiązek inwestorów uzyskiwania odpowiednich decyzji.  Od 1 stycznia 2017 roku art. 36a prawa budowlanego dokładnie określa warunki, które muszą być zachowane dla uznania modyfikacji obiektu za odstępstwo nieistotne. Jednym z tych wymogów jest zmiana wysokości, długości lub szerokości obiektu, która nie przekracza 2 %, pod warunkiem, że zmiana ta nie zwiększa obszaru oddziaływania obiektu i jest zgodna z przepisami techniczno-budowlanymi. Zatem zwiększenie lub zmniejszenie kubatury obiektu budowlanego, nie wykraczające poza te wielkości, mogą być dokonywane bez uzyskiwania decyzji o zmianie pozwolenia na budowę, jeżeli spełniają pozostałe wymienione w przepisie warunki.

Ustawodawca wprowadził także udogodnienia dla budowy obiektów tymczasowych. Obecny stan prawny dopuszcza możliwość uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę tego rodzaju obiektu. Zatem po upływie terminu określonego w zgłoszeniu, będzie można użytkować ten obiekt w dalszym ciągu. Poprzednio po upływie ustawowego terminu musiał być on rozebrany i nie było możliwości prawnej doprowadzenia do jego dalszego użytkowania.

Kancelaria Radcy Prawnego Aleksandra Hryniewicz +48 662 173 620 ul. Grunwaldzka 212 lok. 2/3, 80-266 Gdańsk