Ze świata prawa

Szybsze rozpatrywanie skarg na czynności komornika?

Nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego, która weszła w życie 8 września 2016 roku dotknęła również powszechnie stosowanego środka zaskarżenia w postępowaniu egzekucyjnym- skargi na czynności komornika. Jej Istotą jest możliwość kontroli komorników w zakresie prawidłowości przeprowadzania postępowania egzekucyjnego.

Przed zmianą przepisów, skarga mogła być wnoszona wobec szeroko definiowanych czynności w postępowaniu egzekucyjnym. Również takich, które prowadziły do innych czynności, od których skarga także przysługiwała.  W praktyce, prowadziło to często do wielokrotnego zaskarżania de facto tych samych działań komornika.

Obecnie nowa regulacja wprowadziła ograniczenia w tym zakresie. Skarga nie przysługuje już na zarządzenie o wezwaniu do usunięcia braków pisma, na zawiadomienie o dokonaniu czynności oraz na uiszczenie przez komornika podatku VAT. Czynności te bowiem stanowią pewien etap, który prowadzi do dokonania innych czynności, także możliwych do zaskarżenia skargą. Zatem np. w przypadku zwrotu pisma od komornika, może zaskarżyć zarówno samo zarządzenie o jego zwrocie, jak również podnieść zarzuty, dotyczące wystosowanego wezwania do usunięcia braków tegoż pisma, bowiem osobne skargi na te czynności już nie przysługują. Zgodnie z poprzednio obowiązującymi regulacjami, można było zaskarżyć każdą z tych czynności z osobna, co znacznie wydłużało postępowanie.

Mimo, iż ograniczenie zastosowania skargi nie jest daleko idące i obejmuje tylko przypadki wyraźnie w przepisie wskazane, to dokonana nowelizacja wskazuje na pewne tendencje, zmierzające do eliminacji notorycznego przedłużania postępowań egzekucyjnych.

Istotną zmianą jest również to, że od 8 września 2016 roku, skargę wnosi się bezpośrednio do komornika sadowego, który tej czynności dokonał. Po otrzymaniu skargi komornik w ciągu 3 dni jest zobowiązany do sporządzenia pisemnego uzasadnienia zaskarżonej czynności oraz odpowiedzi na wniesioną skargę. Następnie przekazuje akta do sądu, który rozpatruje zasadność wniesionego środka zaskarżenia.  Poprzednio natomiast, skargę kierowano do sądu, który następnie doręczał ją komornikowi, który po odniesieniu się do skargi ponownie przesyłał dokumenty sądowi. Generowało to niejako podwójny obieg akt i obciążało sąd obowiązkami doręczania pism. Przeprowadzona nowelizacja zatem, upraszcza procedury przesyłania dokumentacji, a tym samym skraca czas rozpatrywania wniesionych skarg.

Podsumowując, można stwierdzić, iż nowe przepisy poprawią procedurę rozpatrywania skarg, co może przyczynić się do szybszej weryfikacji prawidłowości działań komorników oraz usprawnienia postępowania egzekucyjnego.

 

Kancelaria Radcy Prawnego Aleksandra Hryniewicz +48 662 173 620 ul. Grunwaldzka 212 lok. 2/3, 80-266 Gdańsk